Ziarul de Tulcea

Doar 25 de minute a durat echilibrul, perioada de tatonare în semifinala desfăşurată joi la Cerna între Delta Dobrogea Tulcea şi Noua Generaţie...

Doar 25 de minute a durat echilibrul, perioada de tatonare în semifinala desfăşurată joi la Cerna între Delta Dobrogea Tulcea şi Noua Generaţie Macin. Cel care a înclinat decisiv balanţă a fost atacantul Radu Chelaru, acesta reuşind o dublă în stilul caracteristic, goluri marcate în minutele 25 şi 28, impunându-şi alonja în careul advers, cu toată opoziţia portarului macinean. După 2-0 la pauză şi nici o ocazie pentru Macin, Delta a mai înscris prin Butucel în minutul 60, cu un şut frumos de la marginea careului mare, gol întrecut în frumuseţe de reuşită lui Nane Iancu din minutul 68- un şut cu bolta din afară careului, dup ace Chelaru a mai înscris odată simplu din fata porţi după o cursă perfectă a lui Butoi-minutul 65.

Oaspeţii au avut o tresărire de orgoliu şi au reuşit să marcheze golul de onoare în minutul 78 prin Gigel Costache, cu un şut din apropierea porţii. Mica galerie a oaspeţilor nu a mai avut ce comentă la acest scor, arbitrajul a fost unul fără probleme deşi în câteva rânduri jucătorii au fost la un pas de încăierare. Un meci reuşit pentru echipa Delta Dobrogea care a dovedit o creştere de forma constantă, de la meci la meci.

CE SPUN GACHE ŞI IFTODI DESPRE MECIURILE CU MACIN ŞI BABADAG

Antrenorul Daniel Iftodi a declarat după meciul de la Cerna cu Măcinul:” Meci a fost bun, sunt mulţumit de faptul că băieţii au înţeles mesajul antrenorilor, au avut atitudine de câştigători, au fost concentraţi, ştiu care ne este obiectivul. Am controlat tot jocul din primul şi până în ultimul minut.

Legat de meciul de duminică pot spune că sunt încrezător, am încredere în jucătorii noştri şi ştiţi că am jucat mereu numai la victorie, nu mă interesează cu cine jucăm, noi ne vedem de obiectivul nostru, de joc, asta încerc să le insuflu jucătorilor, să aibă mentalitate de câştigători. Sper să facem un meci foarte bun”.

Directorul tehnic Constantin Gache pare să fi trecut rapid peste victoria din semifinala cu Măcinul şi vorbeşte despre creşterea de formă a echipei tulcene: “Meciul a fost unul normal zic eu, şi că joc şi că scor, era normal să se întâmple aşa, am avut dorinţa în plus, ambiţie, reprezentăm un judeţ, Consiliul Judeţean şi se vede, pe undeva începem să ne închegăm, să arătăm ca o echipă, dacă era mai devreme era mai bine, dar zic eu că putem realiza obiectivul trasat, promovarea.

Sunt ambiţii mari legate de meciul de duminică, nu cunosc Babadagul că echipa, doar câţiva jucători constănţeni cu care am mai lucrat. Sper să jucăm la adevărata valoare şi să câştigăm, poate ieşi orice, e un meci al orgoliilor.

„Este un mare prim pas spre o noua echipa fanion a judetului, am promis ca nu voi lasa fotbalul tulcean sa moara si ma voi tine de cuvant.Nimic serios nu se poate obtine decat cu munca, cu pasi marunti si pasiune, trebuie sa avem rabdare si rezultatele vor veni.Consiliul Judetean este membru fondator al clubului Delta Dobrogea, nu putem investi in alt club“ a declarat presedintele Consiliului Judetean, Horia Teodorescu.

In cealalta semifinala la Baia Granitul Babadag a trecut destul de greu de Topolog,dupa 0-0 la pauza reusind sa inscrie un gol prin Petru,beneficiind apoi de au autogol al celor din Topolog.