![Circula cu viteza de 196 km/h, pe un sector de drum cu limita maximă de viteză de 100 km/h](https://ziaruldetulcea.ro/wp-content/uploads/2023/05/IMG-20230528-WA0001-640x300.jpg)
![Circula cu viteza de 196 km/h, pe un sector de drum cu limita maximă de viteză de 100 km/h](https://ziaruldetulcea.ro/wp-content/uploads/2023/05/IMG-20230528-WA0001-750x350.jpg)
Circula cu viteza de 196 km/h, pe un sector de drum cu limita maximă de viteză de 100 km/h
ActualitateDezvaluiri 28 mai 2023 D.C.
![Circula cu viteza de 196 km/h, pe un sector de drum cu limita maximă de viteză de 100 km/h](https://ziaruldetulcea.ro/wp-content/uploads/2023/05/IMG-20230528-WA0001-640x300.jpg)
La data de 27 mai a.c., polițiștii Serviciului Rutier Tulcea au depistat în trafic, pe DN22 – E87, pe relația Tulcea-Constanța, un autoturism care circula cu viteza de 196 km/h, pe un sector de drum cu limita maximă de viteză de 100 km/h._
_Autoturismul a fost oprit, iar la volanul acestuia a fost identificat un tânăr, în vârstă de 22 de ani, din județul Tulcea._
_Acesta a fost sancționat contravențional, conform prevederilor O.U.G. nr.195/2002 Rep., fiind dispusă și măsura complementară de suspendare a exercitării dreptului de a conduce autovehicule pe drumurile publice pentru o perioadă de 120 de zile._
*Neadaptarea vitezei la condiţiile de drum reprezintă una dintre principalele cauze generatoare de evenimente rutiere!*