Ziarul de Tulcea

Debut ratat pentru Delta Tulcea Debut ratat pentru Delta Tulcea
Fotbaliştii tulceni nu au reuşit decât un rezultat de egalitate pe teren propriu în faţa unui adversar modest, Rapid CFR Suceava. Oaspeţii au deschis... Debut ratat pentru Delta Tulcea
foto P.Tincoca

Fotbaliştii tulceni nu au reuşit decât un rezultat de egalitate pe teren propriu în faţa unui adversar modest, Rapid CFR Suceava. Oaspeţii au deschis scorul prin Galdean în minutul 58 din lovitura de pedeapsă, după un fault în careu comis de fundaşul Scarlat. Tulcenii au egalat în prelungirile partidei prin Vişan Creţu, care a înscris din apropierea porţii iar în ultimele momente ale jocului au reclamat un penalty neacordat de arbitru. „ „Dacă ne luăm după aspectul primei reprize, startul a fost unul bun. Am ratat prin Vişan Creţu de-a dreptul uluitor şi am avut alte bune ocazii de a înscrie. Greşeala defensivă din care oaspeţii au obţinut un penalty meritat pot spune că ne-a bulversat şi chiar dacă am dominat finalul de meci am făcut-o steril, cu prea multe execuţii pretenţioase şi cu oarecare încercări individualiste “a declarat la final noul antrenor al Deltei, Mihai Ciobanu.

Etapa viitoare, pe 16 martie, Delta va avea un meci dificil în deplasare la Galaţi cu Dunărea. Tot ieri, Săgeata Năvodari a învins Dinamo ÎI cu 2-0, Otopeni-Dunarea Galaţi 0-1, meciul Sportul-Farul nu s-a disputat după refuzul studenţilor de a intra pe teren. Azi se joacă Braila-Chindia.

Delta: Stoicescu – D. Stanca, Mişelăricu, Scarlat, M. Olteanu – Ad. Ionescu, N. Creţu (E. Nanu ’56) – V. Creţu, Câju (cpt.)(Ursu ’56), Sin (Postelnicu ’46) – C. Neagu

Antrenor: Mihai Ciobanu

Rapid CFR: Preda – Doboş, Velescu, Fl. Plămadă (cpt.), Semeghin – Chişu (Chiriac ’55), Găldean – Pleniceanu (Morariu ’46), M. Petrescu, I. Plămadă, Homneac (M. Negru ’68)

Antrenor: Ion Buzoianu