Ziarul de Tulcea

Fotbaliștii tulceni au dat dovadă de caracter revenind în joc după ce au fost conduși cu 2-0.Constanțenii de la Viitorul s-au distanțat rapid, prin...

Fotbaliștii tulceni au dat dovadă de caracter revenind în joc după ce au fost conduși cu 2-0.Constanțenii de la Viitorul s-au distanțat rapid, prin două goluri marcate în doar trei minute de Cârstocea și Chițu. Delta a redus din handicap înainte de pauză prin golul marcat de Câju printr-un șut superb sub transversală de la peste douăzeci de metri.

O altă reușită de senzație a adus egalarea în minutul  69,șutul lui Florea de la peste treizeci de metri fiind demn de genericele emisiunilor de fotbal.După egalare fotbaliștii s-au mai liniștit,considerănd probabil rezultatul echitabil.

După acest egal Delta a urcat pe locul doi în clasament,cu 33 de puncte, la trei puncte de liderul Viitorul,profitând și de pasul greșit făcut de Brăila, învinsă categoric la Mangalia, cu 5-1.

Etapa viitoare,sâmbătă de la ora 11 Delta va juca acasă în compania echipei CS Otopeni.

Delta: Stoicescu – I. Filip, D. Munteanu, Marincău, S. Cucu – C. Neagu, Soporan, Coconaşu, Câju – D. Florea (cpt.), Henry
Rezerve: I. Olteanu – Cârjă, Delgado, R. Radu, B. Oprea, Tobă, Ţene
Antrenor: Cristea Rusu