Ziarul de Tulcea

Conducerea clubului Săgeata Năvodari a explodat practic la fluierul final al partidei cu Delta Tulcea, sărbătorind victoria cu 1-0 că pe o finală a... FOTO: TULCENI FERICIŢI LA NĂVODARI DUPĂ ÎNFRÂNGEREA DELTEI!

Conducerea clubului Săgeata Năvodari a explodat practic la fluierul final al partidei cu Delta Tulcea, sărbătorind victoria cu 1-0 că pe o finală a campionatului. A fost practic o bucurie a tulcenilor de la Săgeata Năvodari preşedintele Florentin Manolache, finanţatorul Nicu Babu, antrenorul Mihai Guliu, după o victorie muncită în faţa celor de la Delta Tulcea, un derby al orgoliilor. În plus, foarte mulţi tulceni dintre cei prezenţi la meci s-au bucurat la final alături de conducerea gazdelor.
Partidă în sine a fost una foarte slabă, un meci în care gazdele au avut două ocazii şi au înscris odată iar oaspeţii se pare că ar fi reuşit totuşi un şut pe spaţiul porţii, slab şi de la mare distanţă.
Eliminarea lui Filip, fost jucător al tulcenilor, l-a scos din minţi pe finanţatorul Babu, care a urlat la propriu la jucător de la tribună oficială. Dealtfel atitudinea lui Babu a fost cea care a cam stricat atmosfera sportivă, acesta izbucnind animalic la un moment dat, după ce un jucător al Săgeţii l-a faultat dur pe un tulcean „Rupe-i fata! “, spre stupefacţia spectatorilor de la oficială.
Singura reuşită a meciului a fost una surprinzătoare pentru toată lumea, mai ales pentru portarul Stoicescu de la Delta. Tigoianu a preluat o minge cu spatele la poartă, încolţit practic de fundaşii tulceni şi a trimis uşor lobat pe spate, mingea poposind în plasa spre mirarea întregului stadion. După golul primit în minutul 65 şi cu un om în plus tulcenii au dominat steril, cu teamă chiar, păstrând mereu trei fundaşi la mijlocul terenului, chiar şi în momentele de prelungire. Un şut pe lângă al lui Florea şi o centrare pe care au ratat-o doi atacanţi tulceni în careu au fost singurele semne că echipa Delta a fost pe teren la Năvodari şi nu în tabără pentru elevi.
După această partidă Săgeata s-a distanţat la patru puncte de Delta, şi va avea de jucat un meci în plus, practic soarta promovării find cam jucată pe stadionul din Năvodari.

COPII DE MINGI EVACUAŢI!

Un alt moment hazliu a avut loc în minutul 75, atunci când observatorul partidei a decis evacuarea copiilor de mingi, rolul acestora fiind oricum îndeplinit de fotbaliştii tulceni. Spectatorii au crezut că a fost vorba de o strategie a conducerii gazdelor şi au aplaudat momentul.