![Peste 35 kilograme de pește confiscat de polițiștii Postului de Poliție Topolog](https://ziaruldetulcea.ro/wp-content/uploads/2015/12/peste.jpg)
![Peste 35 kilograme de pește confiscat de polițiștii Postului de Poliție Topolog](https://ziaruldetulcea.ro/wp-content/uploads/2015/12/peste.jpg)
Peste 35 kilograme de pește confiscat de polițiștii Postului de Poliție Topolog
Actualitate 22 octombrie 2016 D.C.
![Peste 35 kilograme de pește confiscat de polițiștii Postului de Poliție Topolog](https://ziaruldetulcea.ro/wp-content/uploads/2015/12/peste.jpg)
La 20.10.2016, polițiștii din cadrul Postului de Poliție Topolog împreună cu reprezentanții R.A.R. Tulcea și un reprezentant din cadrul Direcției Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Tulcea, au efectuat o acțiune pe linia protejării populației împotriva unor activități de producție, comerț sau prestări de servicii ilicite, cât și verificarea legalității a inspecției tehnice periodice a autoturismelor care transportă alimente de origine animală.
În cadrul acțiunii, polițiștii au identificat un bărbat de 56 ani din orașul Hârșova, jud. Constanța, care oferea spre vânzare o cantitate de peste 35 kg pește în satul Făgărașu Nou, com. Topolog, fără a deține documente de proveniență. Bărbatul a fost sancționat contravențional cu amendă în valoare de 500 lei pentru nerespectarea prevederilor Legii nr. 12/1990, iar întreaga cantitate de pește a fost confiscată.
De asemenea, în cadrul acțiunii, au fost constatate 6 sancțiuni contravenționale în valoare de 4.125 lei și au fost reținute 4 certificate de înmatriculare.