RowmaniaFEST – Festivalul Internaţional al Bărcilor cu Vâsle ediția a V-a, 28-30 august 2015, Tulcea

rowProgram:

Vineri, 28 august

Deschiderea oficială a celei a V-a ediții a festivalului (Faleză-Ponton-Scenă)
18:30 – 20:00 Parada de deschidere a RowmaniaFEST 2015
18:30 – 19:30 Parada pe uscat – Preview al celor mai importante momente ale festivalului. Parada include: spectacol de percuție cu BĂLAȘA Percussion Group, defilarea cailor de rasă ai Clubului Hipic Real Racing Tulcea, reprezentanți ai minorităților etnice locale, reprezentanți ai comunităților participante la Competiția Ivan Patzaichin, bicicliști și multe alte surprize. (Faleză – Piața Civică – Faleză)
19:30 – 19:45 Parada pe Dunăre a campionilor români ai sportului cu vâsle – Ivan Patzaichin și invitații săi alături de SupAcademy și sportivi ai CSM Danubius Tulcea. (Șantierul Naval – Ponton – Faleză Scenă)
19:45 – 20:00 Cuvânt de deschidere (Faleză-Scenă)

20:00 – 23:00 Concerte Rock`n Row (Faleză- Scenă)
InFusion Trio
Kumm
Mahala Rai Banda

Sâmbătă, 29 august

08:30 – 12:00 Delta Rowmania Triathlon – Proba MiniTRI (9-12 ani) (lac Ciuperca)
08:30 – 09:45 Preluarea kit-urilor de participare – program de înscrieri, de completare şi depunere a declaraţiei pe proprie răspundere (Zona de start, lac Ciuperca)
Deschiderea zonei de tranziție
09:45 – 10:00 Ședința tehnică
10:00 Start MiniTRI (9-10 ani)
11:00 Start MiniTRI (11-12 ani)

10:00 – 10:30 Deschiderea oficială a Târgului Artizan Eco Delta și a expoziției de fotografie (Faleză)
Participă organizații nonguvernamentale, reprezentanți ai minorităților locale, producători și meșteșugari tradiționali din comunitățile din Delta Dunării
Târgul va fi deschis în perioada 29 – 30 august, 10:00-20:00

10:30 – 14:00 Conferința “Case noi, șanse noi prin meserii vechi” (Hotel Esplanada)
Dezbatere privind oportunitațile de reintegrare în societate pe care le au deținuții care învață o meserie eco

10:30 Descoperă Tulcea Quest – lansarea concursului de aventură urbană (Faleză)
Concursul se desfășoară timp de 2 zile, în perioada 29-30 august

10:30 – 11:30 Concert de Fanfară (Faleză)

11:30 – 12:30 Competiţia pescărească “Ivan Patzaichin” – concurs de vâslit în canotcă, pe Dunăre, între echipe de pescari din localităţile Deltei (Faleză)

12:30 – 13:00 Festivitatea de premiere a câştigătorilor Competiţiei “Ivan Patzaichin” (Faleză-Scenă)

13:30 – 17:30 Descoperă ROWmania – Concurs de vâslit în canotci de 10+1 locuri – COMPETIȚIE ECHIPE TULCEA (lac Ciuperca)
12:00 – 13:30 înscrierea echipelor, completarea declarațiilor pe proprie răspundere, acomodarea cu ambarcațiunile
13:30 – 13:35 ședința tehnică, tragerea la sorți
13:35 START concurs (serii de câte 3 echipe, semifinale, finala)

16:00 – 20:30 2015 Tulcea ETU Triathlon Junior European Cup & Delta Rowmania Triathlon (Zona de start, Sala Sporturilor, str. Isaccei nr.97, puncte de reper: Gara CFR și Lac Ciuperca)
16:00 – 20:00 Înregistrarea participanților, preluarea kit-urilor, ridicarea a legitimațiilor FRTRI, completarea şi depunerea declaraţiei pe proprie răspundere (Sala Sporturilor)
16:30 – 17:00 Familiarizarea participanților cu traseul de bicicletă (Străzile Isaccei, Unirii, Babadag)
17:30 – 18:00 Familiarizarea participanților cu traseul de înot (lac Ciuperca)
19:00 – 20:00 Ședință tehnică ETU Triathlon Junior European Cup (Sala Sporturilor)
20:00 – 20:30 Ședință tehnică Delta Rowmania Triathlon (Sala Sporturilor)

17:30 – 18:00 Întâmpinarea participanţilor la Tour International Danubien (TID) (Faleză – Ponton)
Peste 100 de participanți la TID sosesc sâmbătă la Tulcea. De aici vor pleca în cea mai spectaculoasă etapă din tur (Tulcea / Murighiol / Sfântu Gheorghe). TID este un proiect internaţional demarat acum 60 de ani. Echipe din ţările riverane Dunării şi din alte colţuri ale lumii vâslesc peste 2500 km, de la izvoare până în Deltă.

17:30 – 18:00 Spectacolul Comunităţilor Locale – „Altițe dobrogene”, Jijila (Faleză-Scenă)
Promovarea diversităţii etnice, lingvistice şi culturale din Dobrogea de Nord

18:00 Festivitate de premiere (Faleză – Scenă)
Descoperă ROWmania – Concurs de vâslit în canotci de 10+1 (Competiţia Tulcea)
Delta Rowmania Triathlon – Proba MiniTRI (9-12 ani)
Tour International Danubien (TID)

19:00 – 23:00 Concerte Rock n` Row (Faleză-Scenă)
Nina Neagu & Band
Tudor Turcu & Band
Blue Nipple Boy
Holograf

20:00 – 21:00 Vernisajul expoziţiei de fotografie „Malkotsch” (Francisc Vaida) (Ivan Pescar Fish Bar)
Expoziție itinerată de Institutul Balassi – Institutul Maghiar din Bucureşti

Vin d’honneur

21:00 – 23:05 Proiecţie de film (Piaţa Civică)
De ce eu? (România / Bulgaria, 2015, 125’, dramă, regia: Tudor Giurgiu)

Duminică, 30 august

07:00 – 14:00 Tulcea ETU Triathlon Junior European Cup, parte a circuitului european de triatlon pentru juniori & Delta Rowmania Triathlon, parte a Circuitului Național de Triatlon (Sala Sporturilor)
(înot – Lacul Ciuperca, traseu bicicletă & alergare – Străzile Isaccei, Unirii, Babadag, Faleză)

Tulcea ETU Triathlon Junior European Cup
07:00 – 07:30 înregistrarea participanților, verificare bicicletă, verificare costum
07:15 – 07:45 deschiderea zonei de tranziție pentru check-in
08:05 Tulcea ETU Triathlon Junior European Cup (masculin) – Lineup
08:15 Tulcea ETU Triathlon Junior European Cup (masculin) – START
09:30 Tulcea ETU Triathlon Junior European Cup (feminin) – Lineup
09:40 Tulcea ETU Triathlon Junior European Cup (feminin) – START

Delta Rowmania Triathlon
08:00 – 10:00 ridicarea kiturilor de participare (Sala Sporturilor)
10:45 – 11:15 deschiderea zonei de tranziție (toate echipamentele trebuie duse la rastel în acest interval)
11:15 – ședința tehnică și încălzirea
11:30 – start Olimpic (Individual și stafetă)
11:40 – start Sprint
11:50 – start Supersprint
13:00 – 15:30 activități de relaxare (pasta party, masaj, rehidratare, duș etc)
14:30 – deschiderea zonei de tranziție (eliberarea rastelurilor)
15:00 – sfârșitul oficial al competiției
16:00 – Festivitate de premiere

12:00 – 14:30 Conferința “Black to Black – Cooperare de la Pădurea Neagră la Marea Neagră” (Hotel Esplanada)
Dezbatere de idei și proiecte comune între orașele de la izvoarele și gurile Dunării. Studii de caz și schimb de experiență între participanții germani și români

14:00 – 15:30 Descoperă ROWmania – Concurs de vâslit în canotci de 10+1 – FINALA NAȚIONALĂ (lac Ciuperca)
13:00 – 14:00 – înscrierea echipelor, acomodarea cu ambarcațiunile
14:00 – 14:15 – ședința tehnică, tragerea la sorți
14:30 – START concurs serii de câte 3 echipe

15:30 – 16:00 Spectacolul Comunităţilor Locale – Ansamblul Folcloric Dorulețul, Tulcea (Faleză-Scenă)
Promovarea diversităţii etnice, lingvistice şi culturale din Dobrogea de Nord

16:00 – 17:30 Festivitate de premiere (Faleză-Scenă)
Tulcea ETU Triathlon Junior European Cup & Delta Rowmania Triathlon
Descoperă ROWmania – Concurs național de vâslit în canotci de 10+1
Descoperă Tulcea Quest – concurs de aventură urbană

17:30 – 18:00 Spectacolul Comunităţilor Locale – Ansamblul Juraveli, Jurilovca (Faleză-Scenă)
Promovarea diversităţii etnice, lingvistice şi culturale din Dobrogea de Nord

19:30 – 23:00 Concerte Rock`n Row (Faleză-Scenă)
Discoteca: Stela Enache & Silvia Dumitrescu
Niște Băieți

21:00 – 22:45 Proiecţie de film (Piaţa Civică)
Aferim! (România / Bulgaria / Cehia, 2015, 105’, dramă, regia: Radu Jude) audiența: +15
Luni – joi, 31 august – 3 septembrie – Experimentarea turismului lent, în canotci de 2 sau 11 locuri

Etapa “Delta„ din Tour International Danubien (TID)
Tur-maraton de la Tulcea la Marea Neagră, în canotci, alături de convoiul TID.

Luni, 31 august
Destinaţie – km pe Dunăre – mal – km parcursi
MURIGHIOL – km 64 – (D) – 54/37* km/zi

Marţi, 1 septembrie
Destinaţie – km pe Dunăre – mal – km parcursi
SF. GHEORGHE – km 4 – (S) – 60/44* km/zi

Miercuri, 2 septembrie
Destinaţie – km pe Dunăre – mal – km parcursi
INSULA SACALIN/MAREA NEAGRA – 8km/zi
Petrecerea de închidere oficială TID 2015 la Sf. Gheorghe