Ziarul de Tulcea

SET, MECI ŞI PROMOVARE PENTRU DELTA DOBROGEA TULCEA! SET, MECI ŞI PROMOVARE PENTRU DELTA DOBROGEA TULCEA!
După doar un an după ce Primăria a retras din Liga a II-a echipa de fotbal pe care o finanţa, o altă echipă tulceana... SET, MECI ŞI PROMOVARE PENTRU DELTA DOBROGEA TULCEA!

După doar un an după ce Primăria a retras din Liga a II-a echipa de fotbal pe care o finanţa, o altă echipă tulceana îşi croieşte drum spre eşaloanele superioare, sub „umbrelă “Consiliului Judeţean Tulcea.

Delta Dobrogea Tulcea a câştigat categoric meciul de baraj disputat sâmbătă la Brăila, spulberând cu 6-0 campioana judeţului Constantă, CFR.

Deşi scorul pare a lămuri diferenţa dintre echipe, aceasta se pare că a fost făcută de pregătirea fizică, oaspeţii cedând definitive abia în minutul 55 după golul superb înscris de Judeanu. Până atunci însă constănţenii au avut cele mai mari ocazii de a marca, în prima repriză, cea mai mare fiind în minutul 15, când mingea şutata din careul tulcean a lovit transversală şi a revenit în teren, fiind degajată.

Delta Dobrogea a deschis scorul în minutul 11, la o fază lucrată excelent de Butoi, care a pătruns pe partea dreaptă, depăşind în viteză doi adversari, centrare perfectă pentru Chelaru care a reluat cu capul din zece metri în plasă. A urmat o cădere ciudată, o retragere ce a i-a adus pe constănţeni în jumătatea tulceană, aceştia mai având două mari ocazii de gol în afară de fază la care au lovit transversală. Poştarul Olaru a fost de nedepăşit, probabil cel mai bun jucător al partidei, cel puţin pe partea de apărare.De remarcat şi accidentarea lui Cazacu, înlocuit de Nane Iancu, acesta făcând un joc foarte util echipei.

Meciul a fost la fel de echilibrat, parcă cu un plus de presiune din partea celor de la CFR, cu o altă mare ratare a constănţenilor imediat după pauză, până în minutul 55, când Judeanu a prins un şut senzaţional de la peste 20 de metri şi a dus scorul la 2-o. În acest moment cei de la CFR au cedat atât psihic cât şi fizic, restul partidei fiind un adevărat galop de sănătate pentru Delta Dobrogea. Gemenii golului – Butoi şi Chelaru au distrus apărarea constănţeana.

Chelaru a făcut 3-0 în minutul 63 cu largul concurs al portarului advers, Stroe, după un carambol în careu. Butoi a dus scorul la 4-0 peste doar trei minute, cu o reluare acrobatic din careu. Chelaru a marcat din nou cu capul, în minutul 74, spre bucuria celor aproximativ 300 de tulceni prezenţi pe stadionul din Brăila.În finalul partidei pe teren au mai intrat şi Fraţila, Luca şi Stamate, înlocuindu-I pe Ghenciu, Butucel şi Paraschivoiu.

În minutul 87 Butoi a pus cireaşă pe tortul tulcenilor, sau bomboană pe coliva constănţenilor, marcând pentru 6-0 după o cursă în care a driblat tot ce i-a ieşit în cale. Arbitrajul brigăzii Mladinovici, Orbuleţ, Velicu a fost excelent, ajutat şi de jocul ce nu a pus probleme din acest punct de vedere.

O victorie muncită, după o primă repriză foarte grea, o victorie care readuce o echipă din judeţul Tulcea într-un eşalon superior, în fapt un pas spre obiectivul impus de Consiliul Judeţean, principalul finanţator promovarea în liga secundă!

Echipele de start

Delta Dobrogea: OLARU Bogdan- PARASCHIVOIU Robert, LISANDRU Ştefan, NITOR Florin(C), MĂCIUCA Marian, JUDEANU Vlad, BUTUCEL Paul, CAZACU Nicolae,GHENCIU Ferdi, BUTOI George, CHELARU Radu

Director tehnic: GACHE Constantin

Antrenor: IFTODI Daniel

CFR Constanta:STROE Nicusor, POPA Catalin, POPOVICI Vasile,CARAPCEA Cristian, STAVIAN Petrut,GHITA Iulian,AVRAM Andrei,CHELBOSU Marius,AGAFITEI Catalin,PARASCHIV Alexandru,MUSAT Andrei.

Antrenor:

AGAFITEI Catalin

CLICK AICI PENTRU A VEDEA MAI MULTE IMAGINI DE LA MECI

DECLARAŢII

„Felicit întreaga echipă, mă bucur că am reuşit ceea ce ne-am propus din start, promovarea, am promis că voi readuce fotbalul tulcean în eşaloanele superioare, acum am făcut al doilea pas, după înfiinţarea de la zero a acestei echipe care a plecat de la zero, din judeţ. Precizez că nu fac rabat la calitate, obiectivul stabilit acum este clar, promovarea în liga secundă, ce va fi apoi vom vedea. Sper că după această nouă dovadă de seriozitate să vină mai multă lume alături de club, că sprijin “a declarat Horia Teodorescu, preşedintele Consiliului Judeţean Tulcea, membru fondator al clubului Delta Dobrogea Tulcea.

„Ar trebui să mint dacă aş spune că nu am avut emoţii, mai ales în prima repriză. Băieţii s-au motivat, au fost bine struniţi şi de echipa tehnică, le mulţumesc domnilor Gache şi Iftodi “a spus preşedintele clubului tulcean, Florentin Manolache.

„S-a văzut ceva din munca pe care am depus-o alături de băieţi la antrenamente, pregătirea a făcut diferenţa. E un meci bun, un rezultat important mai mult pentru fotbalul tulcean, pentru tot judeţul, mergem mai departe “a declarat directorul tehnic de la Delta Dobrogea, Constantin Gache.

„Suntem fericiţi de acest pas important, de promovare. Le mulţumesc băieţilor din echipă, au pus suflet, au muncit, ne-am făcut datoria şi am reuşit să ne impunem categoric “spune antrenorul Daniel Iftodi.

„Orice preşedinte de AJF este mândru când o campioană a judeţului reuşeşte să treacă peste alte judeţe, să câştige la barajul de promovare, semn că avem fotbal şi fotbalişti de calitate. Felicit ambele echipe pentru spectacolul oferit, mă bucur că alături de echipă au fost mulţi oameni de bine din judeţ, oameni implicate în fenomenul fotbalistic, au asistat la meci conducerile echipelor din Topolog, Sarichioi, Macin, Niculiţel, Cerna, au făcut deplasarea organizat aproximativ 200 de suporteri, le mulţumim celor de la ALUM, de la Şantierul naval VARD, prin sindicat, care au fost alături de campioană judeţului Tulcea “a declarat preşedintele Asociaţiei Judeţene de Fotbal Tulcea.