ZILELE BIBLIOTECII JUDEȚENE „PANAIT CERNA” TULCEA

PROGRAM ZILELE BIBLIOTECII JUDEȚENE „PANAIT CERNA” TULCEA

  • septembrie – 29 septembrie 2019

Ziua 1 – 25 septembrie 2019

Ora 15:00 – Slujba de sfințire a Bibliotecii Județene „Panait” Cerna Tulcea;

Ora 16:00 – Deschidere: Discurs manager și autorități;

Ora 16:30 – Vernisajul expoziției aniversare dedicată poetului Panait Cerna cu ocazia împlinirii a 138 de ani de la naștere. Lansarea broșurii privind activitatea și opera poetului, Grupul Altona din comuna Cerna.

Ora 17:00 –  Conferință susținută de academicianul/scriitor Nicolae Breban și lansarea romanului „Frica”, editura Tracus Arte.

Ziua 2 – 26 septembrie 2019

Ora 16.30 – Lansarea cărții autorului Victor Henrich Baumann, „Povestiri pentru școlari”;

Ora 17:30 – Lansarea cărții autoarei Elena Netcu, „Pași spre infern”;

Ora 18:30 – Lansarea volumelor:

  • „Reviste Dobrogene ale României Mari”, Editura Ex Ponto, Constanța, 2018,
  • „Revista Ovidiu – Biografie Contemporană”, Editura Ex Ponto, Constanța, 2019 – autori

Corina Mihaela Apostoleanu, Luminița Stelian, Angela Anca Dobre; 

Ziua 3 – 27 septembrie 2019

Ora 10:00 – Deschiderea Sesiunii Naționale de Comunicări Științifice a Bibliotecii Județene „Panait Cerna” Tulcea cu temele: „Instituțiile de cultură: Reper cultural și social” și „Bibliotecile publice județene și tehnologiile creative”;

Ora 15:00 – O zi în Centrul Vechi al orașului Tulcea!;

Ora 18:00 – Prima parte a programului realizat în cadrul Festivalului Internațional de Poezie Contemporană Europoezia (recitaluri de muzică și poezie):

  • prezentarea invitaților, recitalul poetic al autorilor incluși în antologie și recitaluri muzicale intercalate;
  • lansarea antologiei festivalului (prezintă Stere Bucovală și Valeriu Stancu)
  • recitaluri muzicale intercalate: Wanessa Radu, Dan Vană;
  • recital muzical Stefan Geraksiev – DENVAR  – Bulgaria și Sorin Minghiat (flaut) – România; 

Ziua 4 – 28 septembrie 2019

Ora 10:00 – Vizite la obiectivele turistice din Municipiul Tulcea;

Ora 10:30 – Întâlnire cu elevii Colegiului Dobrogean „Spiru Haret” și Liceului Teoretic „Grigore Moisil” Tulcea la ei acasă (poeții participanți la festival);

Ora 15:00 – Vizite la obiectivele turistice/muzeale din orașul Tulcea;

Ora 18:00 – A doua parte a programului realizat în cadrul Festivalului Internațional de Poezie Contemporană Europoezia (recitaluri de muzică și poezie):

  • întâlnire cu scriitorii tulceni, cu studenți, cadre didactice și cititori și dezbaterea „Citesc, deci exist”, (moderatori, Stere Bucovală și Valeriu Stancu);
  • dialoguri ale scriitorilor invitați cu tineri creatori în vederea descoperirii și promovării de noi talente literare;
  • recital poetic al scriitorilor antologați în EUROPOESIA și al scriitorilor tulceni;
  • spectacol muzical (Wanessa Radu, Dan Vană, Stefan Geraksiev – DENVAR  – Bulgaria și Sorin Minghiat (flaut) – România);

Ziua 5 – 29 septembrie 2019

Ora 10:00 – Simpozion pe navă: Acordarea premiilor participanților Festivalului Internațional de Poezie Contemporană Europoezia;

Ora 17:30 – NOCTURNA BIBLIOTECILOR – O noapte la BJT:

  • Inaugurare spațiu Digital Word Book: E-Informate/IT, parter;
  • Club de lectură, Sala Mediatecă, etaj II;
  • Seară de poveste pentru cei mici, Ludotecă, etaj II;
  • Concurs și joc interactiv: Comoara din Bibliotecă;
  • Vizionare film, Sala Mediatecă, etaj II.

În 29 septembrie a.c., la NOCTURNA BIBLIOTECILOR, sălile vor fi la dispoziția utilizatorilor în intervalul orar 17:30 – 22:00.

Ediția a IV-a a Festivalului „Europoezia” (dedicată poeziei europene contemporane, cu accent pe poezia luxemburgheză) se va desfășura, sub deviza „Poezia unește Europa”. Astfel, au fost invitați reprezentanți ai poeziei contemporane din mai multe țări europene:

SERGE BASSO  de MARCH (Luxemburg)

NICO HELMINGHER (Luxemburg)

TOM NISSE (Luxemburg)

JEAN PORTANTE (Luxemburg)

NATHALIE RONVAUX (Luxemburg)

LAMBERT SCHLECHTER (Luxemburg)

EVGHENI BUNIMOVICI (Rusia)

MARIA JOÃO CANTINHO (Portugalia)

METIN CENGIZ (Turcia)

NIELS HAV (Danemarca)

DANTE MAFFIA (Italia)

GABRIELLA MONTANARI (Italia)

ANDRÁS PETŐCZ (Ungaria)

EVGHENI STEPANOV (Rusia)

IOSSIF VENTURA (Grecia)

MUESSER YENIAY (Turcia)

Invitat special: ABDOULAYE FODÉ NDIONE (președinte al Uniunii Scriitorilor din Senegal)

din România:

DANIEL CORBU

ADI CRISTI

NICHITA DANILOV

HORIA GÂRBEA

EMILIAN MARCU

NICOLAE GRIGORE MĂRĂȘANU

OLIMPIU NUȘFELEAN

RADU SERGIU RUBA

CHRISTIAN W. SCHENK

DANIELA-IRINA STADNICIUC

VAL TALPALARU

GEORGE VULTURESCU

HORIA ZILIERU

Prezentări grafice:

Mihai Pânzaru – PIM

Marian AVRAMESCU

Recitaluri muzicale:

Stefan Geraksiev – DENVAR (Bulgaria)

Sorin Minghiat (flaut)

Vanesa Radu

Dan Vană